Dziwka Babilon i bestia z otchlani

Apokal.17: 3 Dzięki mocy Ducha, anioł przeniósł mnie na pustynię, gdzie zobaczyłem kobietę siedzącą na szkarłatnej bestii o siedmiu głowach i dziesięciu rogach, na której wypisano imiona obrażające Boga. 4 Kobieta była ubrana w purpurę i szkarłat. Miała też na sobie biżuterię ze złota, szlachetnych kamieni i pereł, w ręku zaś trzymała złoty kielich, wypełniony jej rozwiązłością i obrzydliwymi czynami. 5 Na czole miała tajemniczy napis: WIELKI BABILON, MATKA PROSTYTUTEK ORAZ WSZELKIEJ OBRZYDLIWOŚCI NA ŚWIECIE. 6 Zauważyłem, że kobieta ta jest pijana—upojona krwią świętych, którzy zostali zamordowani za wierność Jezusowi. Bardzo mnie to wszystko zdziwiło. Wtedy anioł powiedział:

Apokal. 17:8 Bestia, którą zobaczyłeś, wcześniej była, lecz teraz jej nie ma. Wyjdzie jednak z otchłani, ale spotka ją zagłada. Wtedy mieszkańcy ziemi, których imiona nie zostały przed powstaniem świata zapisane w księdze życia, zdziwią się. Zobaczą bowiem bestię, która wcześniej była, a teraz jej nie ma, ale jeszcze się pojawi. 9 Zrozumienie tego wymaga dużej mądrości: Siedem głów bestii to siedem wzgórz, na których siedzi kobieta—a także siedmiu władców. 10 Pięciu już upadło, szósty właśnie panuje, a siódmy dopiero się pojawi. Jego rządy będą jednak krótkotrwałe. 11 Bestia, która wcześniej była, a teraz jej nie ma, to ósmy władca. Jest on jednym z siedmiu, ale pojawi się ponownie, czeka go jednak zagłada. 12 Dziesięć rogów to dziesięciu władców, którzy nie objęli jeszcze władzy. Otrzymają ją na krótki czas i będą rządzić razem z bestią. 13 Jednomyślnie postanowią podporządkować jej całą swoją potęgę i władzę. 

Kim jest dziwka?

Kobieta przedstawiona jako „Babilon Wielki” jest systemem religijnym. Wyjasnia to nazwa dziwki i wszeteczenstwa. Jesli Izrael byl niewierny, utozsamiano go z rozpusta. Jeremiasz pisze na przyklad:

Jer 13:27 Twoje cudzolóstwo i sasiedztwo, przestepstwo rozpusty na wzgórzach w polu: widzialem twoja obrzydliwosc. Biada wam, Jeruzalem! Nie dostaniesz czystosci – jak dlugo to potrwa?

Glównie moga to byc systemy religii chrzescijanskiej, muzulmanskiej, a takze zydowskiej, poniewaz odnosza sie one do Boga Abrahama.

Apokal.18:4 Nastepnie uslyszalem jeszcze inny glos wolajacy z nieba: „Ludu mój, wyjdz z tego miasta, by nie miec udzialu w jego grzechach i nie doswiadczyc spadajacych na nie kataklizmów.

Na poczatku chrzescijanstwa to spolecznosci zydowskie, a nastepnie wielkie wspólnoty chrzescijanskie, przesladowaly i mordowaly prawdziwych chrzescijan. W juz opisanym
Przez póltora roku te organizacje religijne odegraja duza role w uwodzeniu prawdziwych chrzescijan.
Zrobia to w zwiazku ze zwierzeciem, które wychodzi z otchlani.

Zwierze z otchlani

Otchlan jest wiezieniem demonów. Demony sa uwalniane zgodnie z opisem w rozdziale 9.2 Objawienia. Bedac podobnym do bestii z Objawienia 13 i Szatana z Objawienia 12, pelni funkcje polityczna.

Apokal.17:9 A teraz madry niech pomysli: Siedem jej glów to siedem wzgórz, na których rozsiadla sie kobieta – a takze siedmiu królów. 10 Pieciu juz upadlo, szósty wlasnie panuje, a siódmy dopiero sie pojawi. Jego rzady beda jednak krótkotrwale.

Z biblijnej ksiegi Daniela wiemy, ze demony znajdowaly sie ponad wladcami imperiów.

Dan 10:13 Ale ksiaze królestwa Persji stal przeciwko mnie przez dwadziescia jeden dni. a oto Michal, jeden z pierwszych ksiazat, przyszedl mi pomóc, a ja zabralem tam zwyciestwo królów perskich……Dan 10:20 I rzekl: Czy wiecie, dlaczego przyszedlem do was? A teraz wróce, by klócic sie z ksieciem Persji; ale kiedy wychodze, oto ksiaze przyjedzie z Grecji.

Pierwszymi piecioma królami, którzy juz upadli, byly imperia, które mialy do czynienia z Izraelem. Byly to; Egipt; Asyria; Babilon; Persja; i Grecja. Imperium Rzymu bylo w czasach apostola Jana. Siódma glowa pojawi sie, gdy zwierze zostanie wypuszczone z otchlani. Cale zwierze jest ósmym królem, poniewaz bedzie wspólistnial ze zwierzeciem z rozdzialu 13.

Jego szczególnym zainteresowaniem beda chrzescijanie, poniewaz wraz z dziwka Babilon beda chcieli odciagnac ludzi od Boga.

Apokal. 17:13 Jednomyslnie postanowia oddac jej cala swa potege i wladze. 14 I wypowiedza wojne Barankowi, ale On ich pokona, bo jest Panem Panów i Królem Królów. Pokona ich, stojac na czele swego lud – powolanych, wybranych, wiernych”.

Pod koniec 3 1/2 roku to zwierze zabije chrzescijan reprezentowanych przez 2 swiadków.

Apokal. 11:7 A gdy dobiegnie konca czas ich swiadczenia, z bezdennej otchlani wyloni sie bestia, która wypowie im wojne. Zwyciezy ich i zabije.

Kiedy to sie stanie, zwierze to nie bedzie juz potrzebowalo i zabije dziwki Babilon.

Apokal.17:16 Bestia i jej dziesiec rogów, które ujrzales, znienawidza ladacznice. Zniszcza ja i ogoloca, pozra jej cialo i spala w ogniu. 17 Bo sam Bóg sprawi, ze wykonaja Jego zamiar: jednomyslnie oddadza wladze bestii, az wypelnia sie slowa Boze. 18 Kobieta zas, która widziales, to wielkie miasto sprawujace rzady nad wszystkimi wladcami ziemi.